Jdi na obsah Jdi na menu
 


OTAKAR KOTT

30. 12. 2012

 

Dnes se podíváme do hudební branže. Teprve několik dní padesátiletý Otakar Kott hrál za mlada na kytaru v různých rockových skupinách, třeba v OK Bandu s Marcelou Březinovou, byl zakladatelem kapely Dr. Max nebo šéfem skupiny Trifid, která hrála jako předkapela Pražského výběru při onom slavném turné, kdy po vystoupení v Hradci Králové soudruzi všem účinkujícím jako protisocialistickým elementům vystavili stopku. 

 

 

Proč jste začal podnikat právě na území Prahy 14?

Protože kromě tří prvních let života ve Vysočanech nedaleko Gongu jsem dalších 47 roků prožil v Hloubětíně. Mám zde své přátele z dětství, ze skautu i ze sportu. Nejsem stěhovavý typ, a tak zde logicky i podnikám. Hudba mě od malička zajímala a během skautingu jsem odkoukal první kytarové akordy od našich vedoucích. Později celá ulice v Horoušanské obdivuhodně vydržela deset let má rocková cvičení s Led Zeppelin, Deep Purple a Police. Tímto jim dodatečně děkuji. Pracoval jsem jako elektrikář v ČKD DIZ (Vida, vedle Karla Gotta další významná osobnost hudební branže vzešlá z elektrikářského "kolbeňáckého" podhoubí - pozn. aut.), poté jako dispečer a po maturitě jako referent obchodního úseku. Po sametové revoluci jsem se v květnu 1990 rozhodl spojit hudební a obchodní znalosti a dělat to, co mu bylo nejbližší. Podal jsem tedy po 11 letech v ČKD výpověď a zařídil si ŽL s obchodním jménem K-AUDIO. Byl jsem jeden z prvních soukromých prodejců hudebních nástrojů a techniky. S malými dětmi Ondrou a Martinou mé podnikání časem ve 2+1 nešlo skloubit, Ondra měl z nástrojů prolézačky, klienti ale na posezení u dobré kávy rádi vzpomínají. Zakázky přicházely z celé republiky, sám jsem vše zařizoval a pracoval 12 hodin denně. Po roce jsem konečně sehnal pronájem suterénního bytu 1+1 v Konzumní ulici, pustil se do rekonstrukce a využil porevolučního hladu po nástrojích.

 

ok--3-.jpg

Z Hloubětína jsem tehdy dodával nástroje pro celou naši hudební scénu, byli u nás Honza Nedvěd, Wabi Daněk, Olympic, Lucie nebo Michal Pavlíček, Michael Kocáb (na snímku dole), Vilda Čok nebo Radim Hladík. Po otevření druhé prodejny ve Štěpánské ulici jsem začal zajišťovat i větší zakázky, např. kompletní ozvučení do hotelu Pyramida v Praze 6, řadu klubů, kulturních domů a škol, kompletní nahrávací studia. Postupně jsem se začal zajímat i o zastoupení a dovozy nových nástrojů, začal se učit za pochodu angličtinu (v mládí jsem chodil jen na němčinu), studovat ekonomické příručky a jezdit na veletrhy hudebních nástrojů do Frankfurtu. To už mi pomáhala i moje žena a měl jsem také import managera. Dnes máme zastoupení sedmnácti značek z celého světa. Preferujeme osobní jednání a individuální přístup k zákazníkům a máme radost z jejich úspěchů. S mojí ženou Janou jsem se seznámil ve Valticích na jejím předmaturitním večírku. Hráli jsme tam s Trifidem na koncertní šňůře a maturanti si nás objednali do vinného sklípku. Vždy mě podporovala a věřila, že se podaří takřka z ničeho vybudovat firmu. Je i mým společníkem v K-AUDIO Impex s.r.o. a řídíme spolu velkoobchod. Musím říci, že je mojí velkou oporou, práce ji baví a podnikáme spolu rádi.

ilustrační foto

Co všechno z naší městské části jste už stačil poznat a kam se naopak teprve chystáte?

Od tří let jsem bydlel v kolonii U potravinové daně asi 200 metrů od současného sídla naší firmy, pak v Horoušanské a nyní v Litošické ulici. Současnou Prahu 14 mám prochozenou s míčem a kytarou, proježděnou na kole i autem. Hrál jsem fotbal za Pragovku a Kbely, kde jsem začal i s basketem, dotáhl to až do dorostenecké ligy a mezi muži tam zažil i poslední sezónu basketbalisty Václava Klause. Asi 10 let jsem byl v turistickém oddílu u Bena Odehnala, který mně dal pro život strašně moc. Asi jako tříletý pamatuji ještě přírodní divadlo pod hradem u Rokytky. ("On Ota vůbec má geniální paměť, pamatuje si i na chrastítkové medvídky na kočárku", vstupuje jednou jedinkrát za celou dobu do našeho rozhovoru manželka Jana, "ovšem nedávno mě zapomněl u benzínové pumpy, když jsem šla zaplatit. A odjel na Slavoj na oběd", dodává.)

Dále bruslení na Kyjském i Hořejším rybníku, u Kejřova mlýna, cesty na kole kolem Rokytky. Tam u chatky pod skalou jsem poslouchal zkoušky skupiny Kardinálové. To bylo něco. Josef Kůstka, který mě vlastně přivedl k hudbě, nyní předváděcí kytarista firmy YAMAHA, jejímž jsem přímý dovozce, další vynikající muzikanti Pavel Krejča, Honza Vaculík, Lešek Semelka nebo Miki Jelínek, který je dnes u mě zaměstnán. Hráli výborně, a to i fotbal, který jsem jako kluk s těmi podle vlasů deseti Kristy tak rád hrál...

Co ještu chybí z Prahy 14? Aha, Černý Most, ten ale znám většinou už jen z auta cestou do CČM. A kam se teprve chystám? Mám velký dluh u bazénu v Hloubětíně, ke kterému jsem to měl a mám kousek. Možná, kdyby se tam místo akvabel hrálo vodní pólo, tak bych jako milovník míčových sportů vyrazil hned. Takhže si už teď vystačím na Slavoji s tenisem, kterému se věnuji ve druhé polovině svého života.

ilustrační foto

Jaké jsou vaše další podnikatelské záměry?

Především zkvalitnění služeb v našich prodejnách ve Štěpánské, v Ústí nad Labem a v Gongu. Rádi bychom pozvali hudební veřejnost a organizace k návštěvě nové reprezentativní prodejny K-AUDIO Gong v Kardašovské 669 na Lehovci. Je zde největší výběr klávesových nástrojů Yamaha, Korg, Casio, Bohemia, Roland. Zveme další zástupce ZŠ, MŠ, konzervatoří a ZUŠ k návštěvě. Slevy pro školství jsou 5-10%. Nástroje jsou nabízeny za nejnižší možné ceny v závislosti na cenách na e-shopech. Prodejna byla otevřena po celkové rekonstrukci v červnu loňského roku.

 

vok, foto: autor a archiv

Listy Prahy 14, archiv J. Křivky